Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Pe­las­tus­toi­mi tie­dot­taa ak­tii­vi­ses­ti myös jat­kos­sa

Pelastustoimen onnettomuustiedottaminen uudistuu syksyllä 2026, kun teknisen käyttöikänsä päähän tulleen Peto-median käyttö päättyy. Palvelun kautta media on seurannut automaattisia ensitiedotteita pelastustoimen hälytyksistä, kuten onnettomuuksista ja rakennuspaloista.

Mediassa muutos on herättänyt huolta onnettomuustiedottamisen tulevaisuudesta ja kritiikkiä avoimuudesta.

Hyvinvointialue toimii tehtäviensä osalta pelastustoimen tietojen rekisterinpitäjänä. Alueen pelastusviranomainen vastaa pelastustoimintaan liittyvien tietojen lainmukaisesta käsittelystä, oikeellisuudesta ja luovuttamisesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi