Kolumni: Tulva näytti am­mat­ti­lai­sil­le ja pai­kal­li­sil­le voi­man­sa

Elokuvat: Aki Kau­ris­mäen pal­kit­tu elokuva saa en­si­esi­tyk­sen­sä So­dan­ky­läs­sä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Omicron iski - Tal­vi­uni­ver­sia­dit Sveit­sis­sä pe­rut­tiin

Koronapandemia niittää yhä tuhojaan urheilun arvokisoissa. Luzernin talviuniversiadit Sveitsissä on peruttu  pandemian ja tiukentuneiden matkustusrajoitusten takia.

Kilpailujen peruuttamisen syynä on järjestäjien tiedotteen mukaan uusi koronavirusvariantti Omicron, jonka leviämisen ehkäisemiseksi Sveitsin hallitus on asettamassa laajamittaisia matkustusrajoituksia.

Talviuniversiadit oli määrä kilpailla  11.-21.12.  Kisojen päänäyttämönä olisi toiminut Luzern ja sen lähikylät. Sveitsin talviuniversiadeihin odotettiin lähes 3000 osallistujaa 58 eri maasta. Talviuniversiadeja siirrettiin jo kertaalleen ja niiden alkuperäinen ajankohta olisi ollut tammikuussa 2021.

– Talviuniversiadien peruuntuminen näin lähellä kisojen alkua on todella harmittavaa etenkin urheilijoiden kannalta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.