Oloksen ja Ou­nas­vaa­ran en­si­lu­men­la­tu­jen hiih­to­mak­sut nou­si­vat roi­mas­ti, mutta hiih­tä­jiä riittää silti – ladut ovat kus­tan­ta­jil­leen ras­kaas­ti tap­piol­li­sia

Oloksella ladun teko maksaa jopa 120 000 euroa, Rovaniemellä 200 000 euroa. Hiihtomaksuilla katetaan vain osa kuluista.

Ounasvaaralla paikkakuntalainen pääsee ladulle hiihtämään 70 eurolla tai 55 eurolla.
Ounasvaaralla paikkakuntalainen pääsee ladulle hiihtämään 70 eurolla tai 55 eurolla.
Kuva: Pekka Aho

Lapin ensilumenladuilla hiihtäminen on tänä vuonna kalliimpaa kuin aiempina vuosina, mutta se ei ole juuri rokottanut hiihtäjiä.

Rovaniemellä Ounasvaaralla ulkopaikkakuntalainen joutuu pulittamaan kausilipustaan 150 euroa. Paikallinen pääsee ladulle 70 eurolla tai 55 eurolla, jos on hankkinut lippunsa ennakkoon.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä