Huuhkajat otti askeleen kohti jalkapallon miesten EM-lopputurnausta voittamalla vieraissa Kazakstanin 1–0. Astanassa pelatun ottelun ainoan maalin viimeisteli Oliver Antman, joka laukoi pallon 78. minuutilla ohi Kazakstanin maalivahdin.
Torstain voitto nostaa lohkokärki Huuhkajat 12 pisteeseen, kun joukkueella on takanaan viisi kamppailua. Karsinnat ovat Suomen osalta puolessa välissä, joten matkaa ensi kesänä Saksassa pelattavaan EM-lopputurnaukseen on vielä. Lopputurnaukseen pääsee kunkin karsintalohkon kaksi parasta.
Antmanin avausjakson maali hylättiin
Kolmella keskuspuolustajalla pelanneen Huuhkajien esitys ei ollut vaikealta näyttäneellä tekonurmella kaunis, mutta joukkue jätti Kazakstanin jokseenkin aseettomaksi.
– Se vaati tosi paljon kärsivällisyyttä, Antman tiivisti Ylen tv-haastattelussa Kazakstan-ottelun.
Kummallakaan joukkueella ei ollut ottelussa monta huippupaikkaa, mutta Suomi sai pallon kertaalleen maaliin jo avauspuoliajalla Antmanin komean kuljetuksen jälkeen. Antman toimitti pallon maalille, josta se meni Kazakstanin pelaajasta verkon perukoille. Osuma kuitenkin hylättiin, koska pallo oli käynyt päätyviivan väärällä puolella.
– Ei (pallo) tietenkään ollut yli, mutta näin se joskus menee, Antman sanoi hylätystä maalistaan myhäillen.
Kazakstan viljeli avauspuoliajalla pitkiä palloja, mutta melko heppoisiksi sen yritykset jäivät. Avauspuoliaikaa leimasivat molempien joukkueiden osalta sekavuus, useat harhasyötöt ja henkilökohtaiset virheet.
Toisella puoliajalla Huuhkajat sai pallollista pelaamistaan ojennukseen ja samalla puolusti Kazakstanin maalipaikat vähiin.
Benjamin Källmanin ja Glen Kamaran tulo kentälle 67. minuutilla piristi Huuhkajia, ja kaksikolla oli roolinsa Antmanin maalissa. Osuma syntyi, kun Kamara syötti pallon Källmanille, joka jatkoi pelivälineen Antmanille.
Hienossa maajoukkuevireessä oleva Antman on tehnyt kuluvissa karsinnoissa jo kolme maalia.
– Tiesimme, että tämä vaatii meiltä aikamoista taistelua, henkistä kanttia ja kärsivällisyyttä. Se tuotti tänään tuloksen. Täällä Astanassa on moni jengi ollut aika tiukoilla ja tulee varmaan olemaan näissä karsinnoissa, Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva sanoi Ylen tv-haastattelussa.
Suomi jälleen Kazakstania parempi
Huuhkajat pelaa sunnuntaina Helsingissä Tanskaa vastaan, joten Kanervan suojattien karsintaurakka jatkuu tiiviinä. Huuhkajien ainoa tappio kuluvissa karsinnoissa on tullut vieraissa Tanskalle.
Suomi on napannut vierasvoitot Pohjois-Irlannista ja Kazakstanista sekä kotivoitot Sloveniasta ja San Marinosta. Samalla Huuhkajien perättäisten voittojen sarja venähti neljään.
Huuhkajien saldo Kazakstania vastaan jatkui tahrattomana. Maat ovat kohdanneet arvoturnausten karsinnoissa viidesti, ja Suomi on poistunut jokaisesta kamppailusta voittajana kentältä.
Kazakstan oli aloittanut meneillään olevat karsinnat vahvasti, sillä se oli ennen torstain ottelua Huuhkajien kanssa samassa pistemäärässä. Joukkue oli voittanut kotikentällään muun muassa Tanskan. Nyt Huuhkajien etumatka Kazakstaniin on H-lohkossa kolme pistettä.