Oi­kean­lai­nen va­lais­tus tukee hy­vin­voin­tia – näin va­loil­la voi luoda tun­nel­maa ja ren­tout­taa tai pi­ris­tää tar­vit­taes­sa

Lattia-, seinä- ja pöytävalaisimilla saa lisättyä valoa huoneen eri osiin. Älylampuilla valaistuksen väriä ja kirkkautta on helppo säätää halutun tunnelman ja vuorokaudenajan mukaan. Ikääntyessä valon tarve kasvaa.

Erilaiset valaisimet luovat tunnelmaa, jota ei yhdellä kattolampulla saa aikaan. Henrika Pihlajaniemi toimii opettajana ja vastuuhenkilönä valaistussuunnittelun täydennyskoulutuksessa.
Erilaiset valaisimet luovat tunnelmaa, jota ei yhdellä kattolampulla saa aikaan. Henrika Pihlajaniemi toimii opettajana ja vastuuhenkilönä valaistussuunnittelun täydennyskoulutuksessa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Valaistuksen toteutukseen voi olla hankala vaikuttaa rakennusvaiheessa. Rivi- ja kerrostalorakentamisessa tyypillinen valaistusratkaisu on keskellä huoneen kattoa sijaitseva valaisinpistorasia.

Oulun yliopiston arkkitehtuurin yksikön tutkijatohtori ja yliopisto-opettaja Henrika Pihlajaniemi pitää ratkaisua puutteellisena.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä