Nuori nais­rat­sas­ta­ja kuoli rat­sas­tus­on­net­to­muu­des­sa Es­poos­sa

Suomessa sattui kuolemaan johtanut ratsastusonnettomuus myös viime vuonna.

Helsinki

Espoolaisella tallilla on sattunut onnettomuus, jossa ratsastaja kuoli pudottuaan valmennustilanteessa hevosensa selästä, kertoo Ratsastajainliitto tiedotteessa.

STT:n tietojen mukaan ratsastaja oli alle 20-vuotias. Onnettomuus tapahtui tiistaina 24. lokakuuta.

Liiton mukaan ensiapu saapui nopeasti paikalle ja kuljetti ratsastajan sairaalaan, mutta nainen menehtyi vaarattomalta näyttäneessä putoamisessa saamaansa vammaan. Tallilla paikalle olleille on annettu kriisiapua.

– Haluamme osoittaa lämpimän osanottomme ratsastajan omaisille ja läheisille. Olemme erittäin järkyttyneitä ja pahoillamme tapahtuneesta, totesi Ratsastajainliiton toiminnanjohtaja Jukka Koivisto tiedotteessa.

Ratsastuksessa sattui myös viime vuonna kuolemaan johtanut onnettomuus. Keski-ikäinen naisratsastaja putosi kohtalokkaasti hevosen selästä elokuussa 2022 Varsinais-Suomessa.

– Kuolemaan johtaneet onnettomuudet ovat onneksi olleet viime vuosina hyvin harvinaisia. On monia vuosia, jolloin niitä ei ole ollut lainkaan. On hyvin surullista, että sellaisia onnettomuuksia on sattunut nyt kahtena vuonna peräkkäin, Koivisto sanoi STT:lle.

Turvallisuus koostuu monesta tekijästä

Liitto aikoo Koiviston mukaan perehtyä onnettomuuteen johtaneisiin syihin, jotta siitä on mahdollista oppia tulevaisuutta ajatellen. Koiviston mukaan mukana myös Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes.

Isojen hevosten kanssa toimiessa riskeiltä ei voi täysin välttyä, mutta niihin voi varautua.

– Olemme pystyneet laskemaan onnettomuusriskiä yhdistämällä asianmukaiset turvavarusteet. Lisäksi ratsastajan taitojen pitää kehittyä suhteessa niihin vaatimuksiin, joita hänelle ratsastuksessa asetetaan. Sopiva hevonen sopivalle ratsastajalle, hyvä fyysinen kunto ja putoamisen harjoitteleminen voivat auttaa onnettomuuksista selviämiseen, Koivisto kertoi.

Espoon onnettomuudessa kuollut ratsastaja oli Ratsastajainliiton ratsastusseuran jäsen. Hän käytti turvakypärää, jollaisen käyttöä edellytetään ratsastuksessa.

– Kaikki Suomessa markkinoilla olevat ratsastuskypärät ovat turvakypäröitä, Koivisto valotti.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä