Päivien lyheneminen: Mi­nuut­ti mi­nuu­til­ta kohti kaa­mok­sen sineä –  katso ani­maa­tios­ta miten päivä lyhenee nyt Lapissa

Kolumni: Ennen ko­din­hoi­ta­jat rien­si­vät hätiin, kun perhe joutui pulaan – nyt apua saa vain jos osaa vaatia

Palkinnot: Lapin Kansa on vuoden Mes­tis-me­dia

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Nuoret Lei­jo­nat karisti Sveit­sin kin­te­reil­tään - Suomi on voit­ta­nut mo­lem­mat pelinsä nuorten MM-ki­sois­sa

Edmonton/Helsinki

Sveitsi rimpuili pitkään Nuorten Leijonien kannoilla jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-turnauksessa, mutta lopulta Suomi voitti 4–1.

Ottelu oli Suomelle Kanadan MM-kisoissa toinen ja samalla yhtä mones voitto. Avauspelissään Nuoret Leijonat kukisti Saksan.

Sunnuntaina Sveitsi siirtyi ajassa 3.44 johtoon ylivoimalla. Asialla oli Attilio Biasca. Nuoret Leijonat tuli alle minuuttia myöhemmin tasoihin, kun Anton Lundell viimeisteli takatolpalta Kasper Simontaipaleen poikittaissyötöstä.

Toisessa erässä Juuso Pärssinen päätti komean nousunsa ylivoimalla rystylaukaukseen ja 2–1-maaliin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.