
Yksi ihminen on kuollut jääkarhun hyökkäyksessä Norjan Huippuvuorilla, kertoo Norjan yleisradio NRK.
Tilanne tapahtui torstain ja perjantain välisenä yönä Huippuvuorten pääkaupungin Longyearbyenin lähistöllä olevalla leirintäpaikalla. Viranomaiset saivat hälytyksen tapauksesta kello 3.50.
Päästyään paikalle viranomaiset kuulivat, että jääkarhua on ammuttu. Mies löytyi loukkaantuneena paikalta ja hänet todettiin kuolleeksi sairaalassa. NRK kertoo, että menehtynyt henkilö oli yöpynyt teltassa leirintäalueella.
Ammuttu jääkarhu löytyi myöhemmin kuolleena alueen parkkipaikalta.
NRK:n haastattelema jääkarhututkija Jan Aars arvioi, että karhu oli todennäköisesti etsimässä ruokaa alueelta.
NRK:n mukaan kyseinen tapaus on viides kuolemaan johtanut karhuhyökkäys Huippuvuorilla sitten vuoden 1971. Viimeksi ihminen kuoli jääkarhun hyökkäykseen vuonna 2011.