Nina Mus­to­sen he­vo­sil­le kak­sois­voit­to T5-avauk­ses­sa – Niko Jokela ja Ari Aat­sin­ki kol­mes­ti Lai­va­kan­kaal­la

Nina Mustosen valmennustallin Vipaliinu oli Laivakankaan T5-avauksen suosikki. Voitto talliin tuli, mutta tallikaverin, yllättäjä Lemmen Tulikassonin tuomana. Jouni Kukkohovin ajokki ohitti maalikameran varmentamana tallikaverinsa ja ravasi uransa avausvoiton ennätyksellään 30,9/2120 m.

– Lupasin Ninalle, että oriin kanssa uran avausvoittoon ei mene 70 kisaa kuten emällään. Ori on vahva, mutta vauhtia puuttuu vielä, kuvaili hevosen emänkin hyvin tunteva Kukkohovi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä