Naisten len­to­pal­lo­maa­jouk­kue ve­täy­tyy Kul­tai­ses­ta lii­gas­ta – "Tär­kein­tä on jouk­kueen ter­veys"

Koronakaranteeni rasittaa henkisesti ja taloudellisesti.

Koronakaranteeniin asetettu Suomen naisten lentopallomaajoukkue ei osallistu kesällä pelattavaan Euroopan Kultaiseen liigaan. Euroopan lentopalloliitto CEV myönsi torstaina Suomelle niin sanotun vapautuksen osallistumisesta.

Naisten piti pelata touko–kesäkuussa Kultaisessa liigassa Ukrainan Zaporizzjassa ja Bulgarian Plovdivissa sekä mahdollisessa lopputurnauksessa Bulgariassa.

Suomen joukkueen jäsenellä todettiin koronatartunta viime viikon loppupuolella Slovakian Nitrassa pelatussa toisessa EM-karsintaturnauksessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä