Näetkö tässä tulevan maa­jouk­kue­luot­sin? Venla Hovi on noussut Nais­lei­jo­nien va­ki­kas­vos­ta am­mat­ti­lais­jouk­kueen pää­val­men­ta­jak­si

Venla Hovin valmentajaura on nousukiidossa. Hän piti teholeirin Rovaniemellä.

Sunnuntaiaamu heinäkuun viimeisenä viikonloppuna Rovaniemen Lappi Areenan ympäristössä on hiljainen. Sisällä kisahallissa kuitenkin tohistaan, joskin pienellä porukalla kaukalon päädyssä.

Harjoituksia ohjaa valmentaja Venla Hovi, 34, jonka tähti on kovassa nousussa. Hovi aloittaa alkavalla kaudella päävalmentajana Metropolitan Rivetersin joukkueessa, joka pelaa naisten PHF-sarjaa. Pohjoisamerikkalaisessa ammattilaissarjassa on seitsemän joukkuetta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä