Seuraan politiikkaa aktiivisesti. Veronmaksajana olen kiinnostunut, minne verorahani menevät. Olin onnellinen, kun luin Rovaniemen omistajaohjauksen muutoksesta.
Työskentelin ennen Rovaniemen kaupunkikiinteistö oy:n omistamassa kohteessa. Ihmettelin jo silloin, miksi kaupungin omistamissa rakennuksissa häärivät monikansalliset yhtiöt kiinteistönhoidossa ja siivouksessa. Niiden tehtävähän on tehdä mahdollisimman paljon voittoa, eikä hoitaa rakennusta.
Valtaosa veronmaksajista asuu paikoissa, joissa pörssiyhtiöt hoitavat vähintään kiinteistönhoidon. Tiedämme, kuinka vaikeaa niistä on saada palvelua ja kun vihdoin sitä saat sanotaan, ettei tämä kuulu sopimukseemme, joten ketä laskutamme.
Olinkin onnellinen ex-kollegoideni puolesta kun luin, että tilapalvelukeskus alkaa hallinnoida Rovaniemen kaupunkikiinteistön kohteita. Ajattelin, että he vihdoin saavat taas palvelua, eivätkä verorahamme valu ulkomaisten osakkeenomistajien taskuihin. Ymmärtääkseni heillä on toimiva organisaatio. He eivät tavoittele voittoa, joten pitkällä tähtäimellä tämä on halvempaa meille kaikille. Heillä on myös intressi pitää rakennuksia kunnossa, koska he ovat itsekin kuntalaisia eivätkä monikansallisia sijoitusyhtiöitä.
Hyvä ystäväni työskentelee koulussa, jota tilapalvelukeskus hallinnoi. Hänestä on upeaa, kun huollon saa puhelimella kiinni ja myös tutun henkilön, joka tulee nopeasti paikalle. Tästä ei voinut kuin haaveilla viimeisinä työvuosinani.
Hämmästyin kun kuulin, ettei muutosta olekaan tapahtunut. Tarkistin kaupunginhallituksen ja -valtuuston pöytäkirjat ja siellä lukee selvästi, että näin olisi pitänyt tapahtua jo kuukausia sitten. Miksei muutosta ole laitettu voimaan hallituksen ja valtuuston päätöksen mukaisesti? Miksi verorahamme valuvat yhä ulkomaille? Voisiko joku valtuutettu vastata, mikä tässä kestää?
En ole koskaan ymmärtänyt kaupunkikiinteistö oy:n merkitystä. Hehän ostavat vain palvelun, jonka toinen kaupungin organisaatio voisi tehdä itse ja halvemmalla meille veronmaksajille.