Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Miten lää­kä­rit saisi py­sy­mään töissä jul­ki­sel­la puo­lel­la?

Kirjoittaja miettii pitäisikö lääkärien työskennellä ensin julkisen palvelun sairaaloissa, jotta pystyisivät maksamaan yhteiskunnan antaman panoksen takaisin.
Kirjoittaja miettii pitäisikö lääkärien työskennellä ensin julkisen palvelun sairaaloissa, jotta pystyisivät maksamaan yhteiskunnan antaman panoksen takaisin.
Kuva: Vesa Joensuu/ arkisto

Kun Lapin keskussairaala on nyt kokonaisuudessaan käytössä, on toiminta monipuolista ja pätevää. Sain kokemusta sisältää päin, kun kuun alussa minulle tehtiin sydänoperaatio pallolaajennuksella. Ammattilaiset olivat asialla ja toimi. Hoito hyvää, hoitavat lääkärit ja muukin hoitohenkilökunta ammattitaitoista väkeä. Ystävällisiä.

Samalla havaitsin, jotta laitos toimii erikoistuvien lääkäreiden opetuspaikkana. Minua tuli tutkimaan jollain hienolla masiinalla kaksi lääkäriä ollessani tarkkailussa teho-osastolla. Kohta tunnin olin niin sanotusti koekaniinina ja lääkärit vuoron perään sydäntäni tutkivat tarkoin puhuen latinaa ja todeten eri asioita toisilleen. Kun kysyin operaation tarkoitusta, kertoi toinen heistä, jotta tutkimalla oppii. Sairaala näkyy siis toimivan myös opetus- ja erikoistumispaikkana, hyvä niin. En pannut pahakseni tuota tutkimista.

"Onko lääkärillä valaa palvella kanssaihmisiä heidän hädässään?"

Mutta ei niin kaunista ruusua jotta ei piikkiä pistävää. Tällä tarkoitan sitä, jotta kun yhteiskunta siis me kansalaiset panemme rahaa ja panoksia laitoksiin laitteineen paljon ja luomme mahdollisuuden kouluttautua vaativaan ammattiin jopa rahoittamalla pitkälti noita opintoja. Vaatiiko ja ohjeistaako yhteiskunta ja hallintomme noita valmistuneita erikoismiehiä ja -naisia tekemään työtä yhteiskunnan hyväksi noissa laitoksissa valmistuttuaan?

Nykyisin on hyvin yleistä ja valitettavaa tapa siirtyä jonkun jopa monikansallisen tai muun sellaisen osakeyhtiön palvelukseen ja vuokrata pätevyyttään sairaaloiden käyttöön hirvittävillä hinnoilla. Mielestäni tuo on jopa jollei hädänalaisten ihmisten hyväksikäyttöä, niin kuitenkin epäeettistä toimintaa, suoranaista ahneutta. Tämä on suoraa puhetta.

Osoitankin  kysymyksen niille valitsemillemme kansanedustajille ja lainlaatijoille, joille palkan maksamme toiminnasta yhteiskunnan asioiden ajamisesta. Onko syytä puuttua  vankasti asiaan ja velvoittaa noita kouluttamiamme henkilöitä toimimaan yhteiseksi hyväksi  sairaaloissa ainakin jonkin aikaa, jotta kulut tulisivat korvatuksi jollain aikavälillä. Onko lakiteitse asetettava velvollisuus tuohon työskentelyyn? Tuomari tekee valan, ministeri tekee samoin. Onko lääkärillä valaa palvella kanssaihmisiä heidän hädässään? Mikä on Hippokrateen vala ja velvoittaako se mihinkään, vai onko pelkkää sanan helinää?

Erkki Lehtoranta