Pumppuvoimaloiden sisäänmarssi Kemijärvellä tapahtui Kemijärven yhteismetsän toimiessa keihään kärkenä ja aktiivisena sisäänheittäjänä. Laajat kansanjoukot ovat ilmaisseet negatiivisen kantansa pumppuvoimaloiden haittavaikutuksista. He ovat huolissaan ja ahdistuneita uhkakuvista, joita voimalat tuovat tullessaan. Yhteismetsä on tehnyt erittäin pahan virheen ryhtyessään pumppuvoimalayhtiöiden edunvalvojaksi.
Yhteismetsän osakasakokous teki ensimmäisen pumppuvoimalapäätöksensä syksyllä 2023 Kokoukselle annettu tietopaketti oli erittäin yksipuolinen ja vääristelevä, eikä hankkeen haittavaikutuksista kerrottu mitään.
Ei osaskokous pysty lyhyen ja vääristelevän esityksen jälkeen tekemään oikeita päätöksiä. Useat osakaskokouksen jäsenet ovat myöhemmin vastustaneet pumppuvoimaloita, kun ovat parempaa ja todenmukaisempaa tietoa saaneet.
Kemijärven yhteismetsä piti pari viikkoa sitten 90-vuotisjuhlansa ja tapahtumasta uutisoitiin näyttävästi lehdissä. Yhteismetsän johto ei näytä vieläkään ymmärtävän sitä, minkälaisen suuren virheen he ovat tehneet ja minkä suuren sotkun he ovat Kemijärvellä pumppuvoimaloillaan aiheuttaneet.
Pumppuvoimaloiden haittavaikutukset asukkaille, luonnolle ja varsainkin vesistölle tulevat olemaan katastrofaaliset. Voimaloista saadut hyödyt ovat marginaalisia.
Yhteismetsän osakkaat saavat pumppuvoimaloista vuosittain ehkä muutaman kymmenen euroa lisää osinkoja ja harvat suuret osakkaat ehkä satasen. Omantunnon kysymys: onko näin pieni ”taskuraha” sen arvoinen, kun vaakakupissa toisella puolen taseessa on peruuttamattomia vahinkoja koko seutukunnalle?
Voimayhtiöiden maksamat korvaukset yhteismetsälle ajoittuvat seuraavalle 50 vuoden aikajanalle. Sen aikana pumppuvoimalat on jo purettu, mutta kaikki haitat jäävät ikuisiksi ajoiksi.
Missä on yhteismetsän yhteiskuntavastuu? Sen pitäisi laajana seutukunnan toimijana ottaa huomioon koko seutukunnan asukkaiden etu, eikä yksinomaan jokin yksittäinen tulolähde, jonka vaikutus paikkakunnan väestölle on minimaalinen, mutta haittavaikutukset katastrofaaliset.
Kemijärven on samoin huomioitava päätöksissään, että ei yhteismetsä ole ollenkaan kaupungin suurin veronmaksaja. Suurin veronmaksaja on ylivoimaisesti koko seutukunnan väestö.