Useasti päättäjämme esiintyvät mieluusti julkisuudessa itseään ja erinomaisuuttaan esiintuoden. Varsinkin silloin kun on lankattu ja ehostettu viimeisen päälle ennen kuvausta. Ulkokullattuna kelpaa käyskennellä.
Nyt ovat muutamat valtakunnalliset mielensä pahoittajat närkästyneet, kun heistä on julkisilla paikoilla näpätty valokuva heiltä etukäteen kysymättä. Kanteita ja seuraamuksia valokuvaamisesta ja kuvien julkaisemisista on singahdellut. Päättäjämme ovat itse vapaaehtoisesti hakeutuneet tehtäviinsä ja saavat niistä ihan kohtuullisen korvauksen.
Päättäjät kyllä tietävät, että heidän asemassaan olevia todennäköisesti kuvataan julkisilla paikoilla.
Valokuvaus-keskustelu toimiikin mediaseksikkäänä savuverhona isommille kupruille. Valokuvatut mielensä pahoittajat osaavat tämän pelin.
Presidentti matkustelee ympäri maailmaa lakki kourassa kerjuulla Suomen Nato-asian tiimoilta.