Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen ja pal­kan­saa­ja­jär­jes­tö­jen yh­teen­ot­to näyttää väis­tä­mät­tö­mäl­tä

Kolumni: Ur­baa­ni­suo­ma­lais­ten li­han­syö­jien it­se­pe­tos etsii ver­tais­taan kaupan li­ha­tis­kil­lä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Mette Baas juoksi yli­voi­mai­seen mes­ta­ruu­teen, mutta pettyi ai­kaan­sa

Veitsiluodon Kisaveikkojen Mette Baas otti omansa 19-22 vuotisten SM-kilpailujen avauspäivänä Turussa. Baas voitti N22-sarjan 400 metriä ajalla 53,32, mikä jää vain kuusi sadasosaan hänen ennätyksestään.

Toiseksi sijoittui Tampereen Pyrinnön Frida Hämäläinen 56,09. Kolmas oli Joensuun Katajan Silja Kempas uudella ennätyksellään 56,70.

Hyvä aika ei kuitenkaan lämmittänyt mestaria.

– Vähän pettynyt olen aikaan. Se on ollut koko kauden tuota samaa luokkaa. Odotin, että menisi kovempaa. Yksin juoksin ilman kiriapua, mutta kovasti yritin maaliin asti.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.