Tilaajille

Metsä Group ajaa alas Kemin teh­tai­ta vii­kon­lo­pun aikana puun ju­na­kul­je­tus­ten tys­sää­mi­sen vuoksi – tuot­tei­ta va­ras­toi­daan vä­li­ai­kai­ses­ti pa­pe­ri­teh­taan en­ti­sis­sä ti­lois­sa Veit­si­luo­dos­sa

Metsä Group ei aio keskeyttää henkilökuntansa palkanmaksua.

Metsä Groupin pääjohtaja Ilkka Hämälä kertoo, että junakuljetusten ollessa pysähdyksissä Kemin tehdasintegraattiin ei saada riittävästi puuraaka-ainetta.
Metsä Groupin pääjohtaja Ilkka Hämälä kertoo, että junakuljetusten ollessa pysähdyksissä Kemin tehdasintegraattiin ei saada riittävästi puuraaka-ainetta.
Kuva: Henripekka Kallio

Metsä Group aloittaa Kemin biotuotetehtaansa ja kartonkitehtaansa alasajon tulevana viikonloppuna, koska puun junakuljetukset tehtaalle ovat pysähtyneet poliittisten lakkojen vuoksi. Pääosa puusta tuodaan junilla ja loput rekoilla. Kumipyörillä tuotava määrä puuta ei kuitenkaan riitä alkuunkaan biotuotetehtaalle.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä