Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen suora taival karsinnoista ensi kesän EM-lopputurnaukseen tyssäsi lopullisesti tiistaina, kun Huuhkajat hävisi kotonaan Kazakstanille ja Tanska sekä Slovenia voittivat ottelunsa.
Suomella on vielä sauma lopputurnaukseen maaliskuussa pelattavan jatkokarsinnan kautta, mutta kritiikki päävalmentaja Markku Kanervaa kohtaan on voimistunut. Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti vakuutti keskiviikkona kuitenkin medialle, että liitolla riittää yhä luottoa Kanervaan, jonka nykyinen sopimus Palloliiton kanssa on voimassa ensi vuoden loppuun.
– Jos tämä päättyy siihen, ettei jostain syystä päästä lopputurnaukseen, sitten meidän täytyy yhdessä Riven (Kanerva) kanssa jutella, mitä sitten tehdään. Lähtökohtaisesti ollaan vielä siinä moodissa, että kisoihin mennään, Lahti kertoi MTV:lle.
– Kun toimitaan joka tapauksessa huolellisesti, meillä on hyviä vaihtoehtoja olemassa. Katsotaan tilannetta rauhassa. Sitä ei ole nyt kuitenkaan syytä spekuloida, puheenjohtaja muotoili Ylelle.