Mar­ja­kä­rä­jil­lä kä­si­tel­tiin samoja asioita kuin uu­ti­sis­sam­me jo 20 vuotta sitten – vasta nyt kuul­laan, teh­tiin­kö Lapin met­sis­sä ih­mis­kaup­paa

Lapin käräjäoikeus antaa Polarica-tuomion maanantaina. Marja-ala on selkeästi ollut vaikea niin viranomaisille kuin mediallekin, kirjoittaa toimittaja Tiia Haapakangas.

-

Rahattomat ja pettyneet poimijat palaavat kotiin.

Näin julisti Pohjolan Sanomien etusivu elokuussa 2006. Joukko ukrainalaisia oli poiminut marjoja Pellossa. Edessä oli kotimatka, joillakuilla jopa rahattomana.

Asiaa selviteltiin viranomaisvoimin, ja suurlähetystönkin edustaja kävi poimijoita tapaamassa. Lehdessä raportoitiin, että iso siivu tienesteistä oli mennyt asumiseen ja ruokaan.

 Kuulin, että yhteismajoituksesta pitää maksaa viisikin euroa yöltä.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä