Mä­kä­räis­ten li­sään­ty­mi­nen näyttää olleen suo­tui­saa, kertoo tutkija – hyt­ty­siä on Lapissa ta­van­omai­nen määrä

Syynä mäkäräisten suureen määrään voi olla vesien nopea lämpeneminen ja kevättulvien laskun aiheuttama hätäkuoriutuminen.

Mäkäräissukupolvien koko vaihtelee vuosittain. Ne eivät kuitenkaan ole yhtä riippuvaisia sääolosuhteista kuin hyttyset.
Mäkäräissukupolvien koko vaihtelee vuosittain. Ne eivät kuitenkaan ole yhtä riippuvaisia sääolosuhteista kuin hyttyset.

Moni lappilainen koiranomistaja on huomannut, että mäkäräissesonki on alkanut. Sosiaalisessa mediassa on nimittäin viime aikoina kyselty neuvoja, kuinka pitää mäkäräiset loitolla kotieläimistä.

– Talven ja kevään aikana mäkäräisten lisääntyminen näyttää olleen jostain syystä suotuisaa, toteaa projektipäällikkö Jari Ilmonen Metsähallituksen Luontopalveluista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä