Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: WWF kyy­kyt­tä­mäs­sä ina­rin­saa­me­lai­sia

Luonnonsuojelu tai reaaliluonnonsuojelu, mitä eroa? Luonnonsuojelu näyttää olevan liian usein irti pienen ihmisen arjesta, perustarpeistakin. Reaaliluonnonsuojelussa huomioidaan myös ihminen, joka käyttää uusiutuvia luonnonvaroja kestävästi.

Globaali luonnonsuojelutoimija WWF on iskenyt kyntensä Inarissa pienen inarinsaamelaisyhteisöön ja sen vähäiseen metsäomaisuuteen tekemällä kantelun ja estäen metsäsertifioinnin avulla puun käytön lämmitykseen ja hirsitalojen rakentamiseen. Perusteena on se, että inarilaisten polttopuut ovat liian vanhoja!

Toimenpide on häpeämätön voimannäyttö maailmanlaajuiselta toimijalta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi