Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Lo­hi­por­tai­den teko on­nis­tuu vihdoin

Kemijoen Isohaaran voimalaitoksen rakentamisen lupaehdoissa vaadittiin Pohjolan Voimaa rakentamaan kalaportaat voimalaitoksen rakentamisen yhteydessä 1940-luvulla. Yhtiö ei näin tehnyt ja on keksinyt verukkeita 80 vuoden ajan, jotta välttyisi vaateelta.

Olen esittänyt tälläkin sivustolla, että yhtiö voisi johtaa jopa 30 prosenttia vedestä kalateihin. Tämän veden se voisi pumpata hankkimillaan laitteilla sekä allaspatojen päälle rakentamillaan tuuli- ja aurinkovoimaloilla halvan energian aikana yläaltaaseen ja laskea sen kalliin energian aikana turbiinien läpi. Tällöin kaikki osapuolet jäisivät voitolle. Ylimääräisen energian tuuli- ja aurinkovoimalat syöttäisivät valtakunnan verkkoon.

Isohaaran voimalaitos on alin Kemijoen vesivoimaloista.
Isohaaran voimalaitos on alin Kemijoen vesivoimaloista.
Kuva: Jussi Saarela

Tämä edellyttää valtioneuvostolta jämäkämpää otetta kuin sillä on ollut 80 vuoden ajan.

Jotten olisi ihan yksin mielipiteissäni, viittaan esimerkkinä kannanottoihin, joita muun muassa Kustaa Vilkuna ja Aino Hoikkala ottivat lohiportaisiin kymmeniä vuosia sitten kirjassaan ”Lohi” lohiportaiden ja Pohjois-Suomen väestön puolesta.

Pekka Joensuudiplomi-insinööri