Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Levillä mi­tel­lään lauan­tai­na lap­pi­lai­ses­sa triath­lo­nis­sa

Tunturimaisemat tekevät olympialaisistakin tutusta matkasta rahtusen haastavammat.

Kittilän Levillä kilpaillaan viikonloppuna Levi extreme triathlon -tapahtumassa. Kyseessä on triathlon-kilpailu, jonka lajeina ovat tutut uinti, pyöräily ja juoksu. Levin kilpailusta löytyy kolme matkaa: sprintti-, perus- sekä pitkämatka.

Lapland Triathlon Levi ry:n puheenjohtaja Juuso Laitinen kertoo, että osallistujien keskuudessa suosituin pätkä on ollut perusmatka. Levin kilpailussa matka on lähes samanlainen kuin käynnissä olevissa Tokion olympialaisissa, mutta matkojen pituus sekä fyysinen rasitus nousevat jopa korkeammiksi.

Levillä triathlonin perusmatka koostuu 700 metrin uinnista, 40 kilometrin pyöräilystä ja 14 kilometrin juoksussa. Olympialaisissa vastaavat määrät ovat 1,5 kilometriä, 40 kilometriä ja 10 kilometriä.

– Uinti on pikkuisen lyhyempi, mutta juoksu on hieman pidempi, mikä tasoittaa uinnin lyhyyttä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.