Lapin lennosto aloittaa Baana-lentotoimintaharjoituksen Hosion varalaskupaikalla ja Rovaniemen tukikohdassa perjantaina.
Harjoitus aiheuttaa poikkeavia liikennejärjestelyitä Hosion varalaskupaikalla, Simontiellä numero 924.
Lennosto harjoittelee varalaskupaikalla lähestymistä ja laskeutumisia Ilmavoimien eri konetyypeillä. Tavoitteena on kouluttaa ohjaajia toimimaan maantietukikohdassa päivä- ja yöolosuhteissa. Painopiste on Hornet-koneiden toiminnassa.
Kaikkiaan harjoituksessa lennetään 6–9 Hornet-koneella, 2–4 Hawk-koneella, 2 Pilatus-koneella, 2 Learjetilla ja 1 Casa-koneella.
Harjoitus kestää viikon perjantaista 18. syyskuuta perjantaihin 25. syyskuuta. Lentotoimintaa on päivittäin 21. –24. syyskuuta kello 9–23. Perjantaina 25. syyskuuta lentotoiminta lopetetaan jo kello 14 mennessä.
Hosiolla lentotoiminta tulee aiheuttamaan normaalia enemmän melua. Ilmavoimat huomioi asutuksen mahdollisuuksien mukaan. Harjoituksessa ei käytetä soihtuja.
Harjoitus aiheuttaa poikkeavia liikennejärjestelyitä Hosion varalaskupaikalla, Simontiellä numero 924.
Tie suljetaan varalaskupaikanosalta perjantaina 18. syyskuuta kello 12 ja avataan 25. syyskuuta viimeistään kello 19. Alue kierretään Ranualta Simojoentien 9243 kautta.
Raskas liikenne kulkee Rovastiahon risteyksestä ja muu liikenne Hosiontien risteyksestä. Kiertotiet on merkitty opastein.