– Ounasvaaran ensilumenladun lisäksi latuja on tehty moottorikelkalla Isorakalle, Sierijärvelle, Vennivaaraan ja Syväsenvaaraan. Lunta kuitenkin tarvitaan lisää, että koneella päästään tekemään latua
– Torstain märkä sää sai lumen painumaan niin, että sitä tarvitaan lisää kelkallakin ladun tekemiseen. Pohjaamista toki pystytään suorittamaan useissa paikoissa yhä ja sitä onkin tehty muuun muassa Korkalovaarassa, Pöyliövaarassa ja joillakin kylillä.
– Luistelemalla voi toki halutessaan hiihtää pohjattuakin reittiä.
– Lunta tulisi tulla lisää vielä 15–20 senttiä ennen kuin ladun voi ajaa tampparilla, jonka telakin on vajaat kymmenen senttiä korkea. Tällä hetkellä voi kokeilla vaikka kengällä painaa lumipeitteen, jolloin sitä jää kolmesta neljään senttiä. Esimerkiksi osassa Korkalovaaraa sankan metsän vuoksi lunta ei ole satanut maahan vielä senkään vertaa.
– Tällaista jäätalvea ei ole ennen nähty, joten vaikea sanoa miten tämä vaikuttaa. Yleensä jääladut on tehty tammikuussa. Luultavasti lumipeite tasoittaa siihen mennessä tilannetta jonkin verran.
Ajantasainen latutilanne verkossa: mski.fi/rovaniemi
Luistelemaan pääsee jo
Ainakin Susivoudin, Korkalovaaran, Ounasrinteen, Muurolan ja Rautiosaaren luistelukentät on jo luistelukunnossa.
Suurin osa kentistä on vielä kunnostusvaiheessa.
Rovaniemen luistelukenttiä huoltaa Alltime.
Luistelukenttien kunnostustilanteen näkee nyt verkosta: rovaniemi.fluentprogress.fi/outdoors