Lappilaiskunnassa viransijaisena sosiaalityöntekijänä toiminut nainen tuomittiin 720 euron sakkoihin tuottamuksellisesta virkasalaisuuden rikkomisesta.
Sosiaalityöntekijän sijainen luovutti miehelle ja tämän entiselle aviopuolisolle poliisin vastauksen tiedonsaantipyyntöön, jossa oli tietoa miestä koskevasta keskeneräisestä esitutkinnasta. Tietoja ei olisi saanut luovuttaa.
Sosiaalityöntekijän sijainen kertoi olleensa siinä käsityksessä, että tietojen luovuttamiseen oli poliisin lupa. Käräjäoikeus kuitenkin katsoi, ettei tekoa voida tästä huolimatta pitää vähäisenä, sillä sijainen oli toiminut vastoin laissa säädettyä salassapitovelvollisuutta ja asiakirjaan nimenomaisesti kirjattua luovutuskieltoa.