Etelän ka­pi­nal­li­set ha­lua­vat porot ai­tauk­siin – "Po­rol­li­set eivät pai­men­na kar­jaan­sa niin kuin laki vel­voit­taa"

Vaikutuskeinoina on muun muassa kirjelmöinti ja sosiaalinen media. Neuvottelufoorumi ehdottaa poropäivystäjää kiistojen ehkäisemiseen.

Eteläisellä poronhoitoalueella velloo porokapina.

Joukko porojen aiheuttamiin haittoihin suivautuneita kansalaisia vaatii poronhoitolain muuttamista alueella niin, että porot suljettaisiin ympärivuotisesti aitauksiin.

Porottomat käyttävät tehokkaasti sosiaalista mediaa. He kannustavat muitakin esimerkiksi ilmoittamaan haitoista suoraan maa- ja metsätalousministeriöön.

Lokakuussa yhdeksän eteläisen MTK-yhdistyksen edustajaa luovutti maa- ja metsätalousministeri Jari Lepälle (kesk.)

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä