La­pin­leh­mät pa­ker­ta­vat jälleen ke­sä­pes­tis­sään Kemin Kii­ke­lis­sä – "Hyvää jäl­keä­hän ne ovat tehneet ja kyl­lä­hän ne tuovat sel­lais­ta mie­li­hy­vää"

Laiduntamassa on kaikkiaan yhdeksän hiehoa, joista viisi on vielä alle vuoden ikäisiä.

Louella maataloustyönohjaajana toimiva Iida Saari sanoo, että pienemmät hiehot ovat varsinaisia vilkreeneitä.
Louella maataloustyönohjaajana toimiva Iida Saari sanoo, että pienemmät hiehot ovat varsinaisia vilkreeneitä.
Kuva: Karoliina Marttala

Uhanalaiset lapinlehmät ovat jälleen aloittaneet kesätyönsä Kemin Kiikelin virkistysalueella. Lehmien tehtävänä on ennallistaa edellisvuosien tapaan erittäin uhanalaisia hakamaita ja metsäisiä laitumia.

Lehmät on tuotu Kiikeliin Tervolan Louelta koulutuskuntayhtymä Lappian maaseutuyrittäjyyden osaamiskeskuksesta.

Vanhempien lehmien kesätyöporukassa on neljä hienoa Fiia, Voimariini, Jolita ja Ämändä.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä