La­pin­leh­mät ah­ke­roi­vat ke­sä­töis­sä Kemin Kii­ke­lis­sä tänäkin vuon­na – ­pes­ti kestää niin pitkään kuin nurmea riittää

Hiehojen lisäksi laiduntamassa on kuusi vasikkaa, joista yksi on GPS-pannoitettu.

Kiikelin ympäristö on lapinlehmälle perinteinen elinympäristö. Lapinlehmä tyypillisesti valkoinen väriltään.
Kiikelin ympäristö on lapinlehmälle perinteinen elinympäristö. Lapinlehmä tyypillisesti valkoinen väriltään.
Kuva: Karoliina Marttala

Uhanalaiset lapinlehmät ovat saapuneet jälleen tärkeään kesätyöhönsä Kemin Kiikeliin. Lehmien tehtävänä on ennallistaa erittäin uhanalaisia hakamaita ja metsälaitumia.

Tätä varten Kiikeliin on tuotu alkuviikosta neljä hiehoa ja kuusi vasikkaa Tervolan Louelta koulutuskuntayhtymä Lappian maaseutuyrittäjyyden osaamiskeskuksesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä