Lapin mus­tik­ka­se­son­ki on pian al­ka­mas­sa – Thai­maa­lai­set poi­mi­jat ovat tu­los­sa, mutta heidän mää­rän­sä on vielä ar­voi­tus


Anu Arhippainen ja Juha Nevalainen kävivät keräämässä piirakkamustikat Pöyliövaaran laidalta.
Anu Arhippainen ja Juha Nevalainen kävivät keräämässä piirakkamustikat Pöyliövaaran laidalta.
Kuva: Jouni Porsanger

Hillalla pakastimensa täyttäneet marjastajat joutuvat hankkimaan toisen pakastimen, sillä myös mustikasta on tällä kertaa tulossa erinomainen sato.

Ennusteet pohjautuvat Luken tekemiin raakilehavaintoihin. Etelärinteiden mustikat kypsyvät luonnollisesti ensimmäisenä.

Mustikkaämpärit ovat alkaneet täyttyä jo Etelä-Lapissa ja myös Rovaniemen korkeudella lämpimiltä paikoilta on mustikkaa voinut poimia, mutta vasta käsipelillä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä