Lapin hy­vin­voin­ti­alueen joh­ta­jan­pai­kat tulevat pian si­säi­seen hakuun – va­lin­nat tehdään an­sio­ver­tai­lul­la

Hyvinvointialueen johtaja valittiin avoimen haun jälkeen aluevaltuuston toimittamalla vaalilla.

Muut johtajanvirat aiotaan täyttää sisäisessä haussa, mikä tarkoittaa, että hyvinvointialueelle siirtyvä henkilöstö voi hakea paikkoja. Tehtäviä laitetaan auki joko haettavaksi tai ilmoittautumismenettelyllä. Valinnat tehdään ansiovertailun perusteella.

Toistaiseksi vt. hyvinvointialuejohtajana työskentelevä Jari Jokela esitteli hallinnon organisoitumisen ja tulevien rekrytointien aikataulua aluevaltuuston kokouksessa maanantaina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä