Lakot vai­kut­ta­vat ih­mis­ten arkeen tois­tai­sek­si vähän – ellet ole läh­dös­sä mat­kal­le tai odota tärkeää lä­he­tys­tä pos­tis­ta

Tukilakot koettelevat eniten pääkaupunkiseutua ja satamakaupunkeja. Muualla maassa suurimmat haitat koituvat postinkulun takkuilusta. Jos Postin jumi ei tänään ratkea, pahin voi olla vasta edessä.

Ohraleipä otti, mikäli olit maanantaina aikeissa siirtyä bussilla Helsingin keskustasta lentoasemalle ja sieltä edelleen sinivalkoisin siivin vaikkapa Wieniin tai Vaasaan. Vaikeuskerrointa lisäsi, jos odotit postin tuovan pankin lähettämän uuden luottokorttisi ennen matkaa.

Yhtään paremmin asiat eivät olleet, jos suunnitelmiisi kuului matkustaa esimerkiksi Viking Linen Amorellalla Turusta Tukholmaan tai Eckerö Linen Finlandialla Helsingistä Tallinnaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä