Mielipidekirjoitus

Kuo­le­man­tuo­mion kan­na­tus on si­vis­tys­maail­man loppu

Yhdysvalloissa pidetään viel  yllä kuolemantuomiota. Kuolemantuomiot eivät vähennä rikollisuutta ja jopa oikeus voi tuomita vääriä ihmisiä kuolemaan. Ei pidä koskaan uskoa oikeuden erehtymättömyyteen. Onhan meillä Suomessakin oikeuskeissejä, jotka ovat ratkaisematta.

Sympatiat ovat minulla ehdottomasti kuolemaan tuomitun puolella. On väärin, että yhden virheen takia ihminen odottaa pitkään omaa kuolemantuomiotaan.

Sanotaan nyt näin, että vaaralliset ihmiset pitääkin ehdottomasti säilöä, mutta valtio ei voi väistää vangin oikeudesta kuntoutukseen sekä terveydenhoitoon.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi