Tilaajille

Ku­lut­ta­ja voi pärjätä hyvin ilman agg­res­sii­vi­ses­ti myytyä va­lo­kui­tua – Tie­to­verk­ko­tek­nii­kan pro­fes­so­ri kiistää aina vain no­peam­pien net­ti­yh­teyk­sien tarpeen

Päätöstä valokuidun hankkimisesta ei tarvitse tehdä nopeasti, sillä mitään kiirettä ei ole. Netti toimii ilman valokuituakin, professori Jukka Manner rauhoittelee ja kertoo jutussamme, mikä on todellisuus myyntiväittämien takana.

Valokuitukaupassa asiakas saattaa joutua sitoutumaan palveluun, jonka hän saa vasta paljon myöhemmin. Valokuidun tarjoajat tarvitsevat tietyn määrän asiakkaita ennen kuin niiden kannattaa lähteä kaivamaan.
Valokuitukaupassa asiakas saattaa joutua sitoutumaan palveluun, jonka hän saa vasta paljon myöhemmin. Valokuidun tarjoajat tarvitsevat tietyn määrän asiakkaita ennen kuin niiden kannattaa lähteä kaivamaan.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Valokuidun myynti on aktiivista, jopa aggressiivista. Hämmentynyt kuluttaja ei aina tiedä, tarvitseeko sitä, mitä myyjä kauppaa. Näin herättelee professori Jukka Manner Aalto-yliopiston tietoliikenne- ja tietoverkkotekniikan laitokselta ja asettaa koko nykyistä nopeampien nettiyhteyksien tavoitteen kyseenalaiseksi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä