Rovaniemen Palloseuran miesten edustusjoukkueella kulkee viheriöllä kovaa. Ville Ulasen nuoret suojatit painavat C-lohkossa toisena vain pinnan verran perässä lohkojohtajaa Oulun Luistinseuraa. Takana on jo neljän voiton putki.
Voitokas jalkapallo myös kiinnostaa – lauantain ottelu OTP:n isäntänä houkutteli Keskuskentälle yli 800 katsojaa ja tunnelma oli parempi kuin vuosiin.
Nuoren joukkueen ”kokeneeseen” kaartiin kuuluva 22-vuotias Tomas Varhi on osoittautunut todelliseksi vastuunkantajaksi ja hyökkääjä onkin iskenyt jo kuusi kaappia. RoPS on tehnyt yhteensä 20 maalia, joka on komea lukema. Vastaavasti omissa on soinut peräti 18 kertaa, joka on liian paljon. Puolustuspelin ongelmat ovat jonkinasteinen yllätys, sillä kapteeni keskuspuolustaja Samuel Olabisi on sarjatason ehdotonta eliittiä ja niitä harvoja ropsilaisia, joiden oikea pelipaikka olisi korkeammalla sarjatasolla, vähintään Ykkösessä.
Meno on sen verran kovaa, että syksyllä voi olla edessä tilanne, jossa seuran on mietittävä, voiko se nousta sarjaporrasta ylemmäs.
Sitä ei vielä tiedetä, riittäisivätkö RoPSin taloudelliset resurssit pelaamaan Ykköstä. Jos tämä tilanne tulee eteen, siitä suuri yleisö saa myös tiedon. Nyky-RoPS puheenjohtaja Matti Poikajärven johdolla on avoin seurayhteisö. Risto Nivan aikainen salamyhkäinen saunakaveri-selänpesurinki on onneksi taakse jäänyttä elämää.
Viime lauantain Kapteeni Kutsuu -tapahtuma oli hyvä esimerkki Rovaniemen Palloseuran uudesta alusta ja tuoreesta seurakulttuurista. Päivän iltajuhlaan kokoontui peräti 300 vierasta ja tunnelma oli käsinkosketeltavan lämmin ja hyväsydäminen.
Kunniavieraina paikalla olivat vuoden 1986 Suomen Cupin voittajajoukkue ja vuoden 2013 cup-mestarit. Etenkin vuoden 1986 mestarit olivat ilahduttavan runsaslukuisesti paikalla.
Pelaajana 1986 ja valmentajan 2013 kannua nostanut mestarivalmentaja Kari ”Piikkiön Oraakkeli” Virtanen oli hyvin tunteikas ja luonnehti Rovaniemen ja RoPSin olevan hänen toinen kotinsa.
Hieno oli tavata monia vanhoja mestareita. Etenkin Steven Polackia, joka on minulle ja monelle muulle lapsuuden sankari. Birminghamilaislähtöinen järkäle valmentaa nykyisin Turun Palloseuran alle 19-vuotiaiden joukkuetta. Vuoden 1986 mestareita johti tutulla karismallaan kapteeni Jarmo ”Jarkki” Ilola.
Nuoret 2013 mestarit eivät samalla tapaa olleet aikaa kalentereistaan löytäneet, mutta silti lukuisia Antti ”Suke” Okkosen pelaajia oli juhlapäivään mukaan päässyt. Erityisen ilahduttavaa oli tavata Tampereella nykyisin asuvaa nigerialaista Emenikeä ja hänen oululaistunutta maanmiestään Alisonia.
Juhlaillan koskettavin hetki oli, kun legendaarinen joukkueenjohtaja Taisto ”Tase” Vainionpää vastaanotti RoPSin kultaisen ansiomerkin. Kiitospuheessa kukki Taiston tuttu värikäs huumori. Vainonpäiden futisperhe oli edustettuna kolmen sukupolven voimin. Ex-palaaja Janne oli mukana juhlassa ja hänen tyttärensä Johanna, myös entinen jalkapalloilija, viihdytti vieraita musiikkiesityksillään.
Suomen kesäviikonloppuja on vähän ja valitettavasti samaan aikaan Kemissä käyty Antti Uimaniemen perheen hyväntekeväisyysottelu verotti päällekkäisyyden takia osallistujia molemmista hienoista futistapahtumista.