Kuka heistä saa Lap­pi-kir­jal­li­suus­pal­kin­non? – Virpi Suutari va­lit­see voit­ta­jan, mutta myös ylei­söää­nes­tys on käyn­nis­sä

Dokumenttiohjaaja Virpi Suutari valitsee voittajan, mutta yleisökin pääsee äänestämään suosikkiaan.

Kolmas Lappi-kirjallisuuspalkinto jaetaan kuluvan vuoden maaliskuussa. Esiraati on valinnut kuusi hienoa teosta parin vuoden aikana julkaistusta Lappi-kirjallisuudesta. Lopullisen valinnan tekee dokumenttiohjaaja, taiteilijaprofessori ja Lapin yliopiston kunniatohtori Virpi Suutari.

Ehdokkuuden perusteeksi riittää korkean taiteellisen tason lisäksi kirjailijan lappilaisuus, lappilaislähtöisyys tai teoksen sijoittuminen Lappiin. Kyseessä on Lapin kirjastojen yhdessä jakama palkinto.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä