Kuivuus toi ruskan värit Ylä-Lap­piin rei­lus­ti etu­ajas­sa – ruska tulee silti ajal­laan

Kasvit reagoivat valoon, joten varsinainen ruska tulee aina samoihin aikoihin syyskuussa kesän ja syksyn säistä riippumatta.

Kuivuus toi ruskan värit Ivaloon reilusti etuajassa.
Kuivuus toi ruskan värit Ivaloon reilusti etuajassa.
Kuva: Jyri Salonen

Ruskan värimaailma on tänä vuonna reilusti etuajassa Ylä-Lapissa. Kyse ei kuitenkaan ole varsinaisesta ruskasta, vaan pitkään jatkuneesta kuivuudesta. Ivalon korkeudella ensimmäiset koivut alkoivat kellastua jo heinä-elokuun vaihteessa.

–Kuivuudesta johtuvaa kellastumista voi olla vaikea erottaa ruskasta. Varsinainen ruska alkaa näkyä Ylä-Lapissa elokuun loppupuolella, Luonnonvarakeskuksen (Luke) professori Anne Tolvanen kommentoi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä