Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kor­kea­kou­lui­hin pe­rus­ra­hoi­tus­ta ja pääomaa

Korkeakoulujen aloituspaikkojen rahoittaminen täysimääräisenä on välttämätöntä, jotta saamme osaamistason nostettua. Tähän tulokseen ollaan myös parlamentaarisesti eduskunnassa päädytty.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen siirtäisi kahdeksan miljardin osakesalkun valtiolta korkeakouluille. Rohkea avaus jatkaa kehityskulkua, jota tiede, koulutus ja taide tarvitsevat, itsehallintoa ja autonomiaa. Osakesalkun osingot voitaisiin käyttää tutkimus- ja kehittämistoimintaan – näin päästäisiin myös lähemmäs T&K-rahoituslain täytäntöönpanoa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi