Kop­pi­mön­ki­jät ovat entistä suo­si­tum­pi ajo­neu­vo tor­nio­lais­ten nuorten kes­kuu­des­sa – "Kop­pi­mön­ki­jäl­lä pystyy ajamaan joka ke­lil­lä, kyllä se hel­pot­taa kul­ke­mis­ta"

Mopoautojen vakuutukset ovat kalliimpia kuin koppimönkijöiden. Koppimönkijöillä ja mopoautoilla ajetaan enemmän pienillä paikkakunnilla kuin isoissa kaupungeissa.

Koppimönkijät
Joona Vaara (vas.), Joakim Pukema, Arttu Pirttiperä ja Veeti Kangas kulkevat kouluun mopolla tai koppimönkijällä.
Joona Vaara (vas.), Joakim Pukema, Arttu Pirttiperä ja Veeti Kangas kulkevat kouluun mopolla tai koppimönkijällä.
Kuva: Raisa Huttunen

Koppimönkijät ovat nuorten keskuudessa entistä suositumpi ajoneuvo.

Torniossa Raumon koululla kulkee päivittäin parikymmentä oppilasta mopoautolla tai koppimönkijällä. Kivirannalta kouluun kulkeva 9.-luokkalainen Arttu Pirttiperä on omistanut koppimönkijän vuoden ajan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä