Kom­ment­ti: Ilkka Herolan MM-ho­pea oli kruunu yh­dis­te­tyn maa­jouk­kueen pit­käl­le pro­jek­til­le – mitali oli silti vasta al­ku­soit­toa tu­le­val­le

Petter Kukkonen nimettiin huhtikuussa 2012 yhdistetyn maajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi. Hänen käsiinsä saama paketti ei ollut millään tapaa ideaali tai unelmien täyttymys.

Lajin kaikkien aikojen urheilija Hannu Manninen oli vetäytynyt kilpaladuilta. Myös luotettava maajoukkueratsu Jaakko Tallus oli ripustanut sukset naulaan. Anssi Koivuranta ja Lauri Asikainen puolestaan olivat jättäneet hiihtosukset varastoon ja siirtyneet mäkihypyn pariin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä