Kello 18.10 perjantai-ilta. Rovaniemeläisyleisöllä oli edessä odotettu ja hypetetty ensimmäinen Jokerit-kohtaaminen.
Halli täynnä väkeä jo 20 minuuttia ennen ottelua ja fanit karjuvat kilpaa vastakkaisista päädyistä. Liekki roihuaa, kun joukkueet saapuvat jäälle.
Jopa ennätysyleisö, 3 402 katsojaa, odottaa.
Puuh, ja orastava tunnelma hälveni tehokkaalla lampaanhenkäyksellä nimeltä RoKi.
Puhallus on oikeastaan laimea ilmaus. RoKi oli kuin sprinklerisysteemi, joka kannustuksesta käynnistyessään sammutti palonalut tehokkaasti joka kulmasta. Paikkakunnan kiekkotähdet olivat luultavasti ainoita, jotka eivät olleet kuulleet ottelutapahtumasta.
Mitä enempää voisi kiekkojoukkue kotiottelultaan toivoa? Tietysti vastustajan jäähyjä ja paria pikamaalia yleisön riemuksi. Toiveisiin vastattiin Jokerien jäähyjen osalta.
Harvemmin näkee, että heti ottelun alussa kahdesti ylivoimalle pääsevä joukkue on vartin peliajassa 4–0-tappiolla – ja nuokin maalit vain alle viidessä minuutissa.
On sääli, ettei rovaniemeläisyleisö osaa buuata omilleen. Sille olisi ollut saumansa ensimmäisen erätauon koittaessa.
Toinen joukkue sentään oli tulessa vähät välittämättä RoKin heikkoudesta. Jokerit tarjosi jopa yli 800 kilometrin matkan tehneille faneilleen hienon kokemuksen. Osansa siihen antoi sentään RoKin osalta joukkueen kannattajaryhmä.
RoKi ei viitsinyt palkita edes Ounasmetsästä kävelleitä kannattajiaan. Satunnaiskatsojat jäivät istumaan selkä suorana ja hakkaamaan robottimaisesti läpsytintä kohmeisiin käpäliinsä, kun RoKilla oli jonkin sortin paine. Enimmäkseen RoKi oli hengetön.
Lopulta Lappi Areenalla nähtiin runsasmaalinen ottelu, jonka voittaja oli ratkennut turhan aikaisin.
RoKin nuhainen alku ei ole tällä kaudella valitettavasti uusi juttu. Joko joukkue on ylilatautunut ja jäähyherkkä tai täysin villasukat jalassa hipsimässä hakemaan lämmintä maitoa ennen iltakahdeksan nukkumaanmenoaikaa. Miksi?
Välimalli on yhä etsinnässä, jotta peli kulkisi heti startista alkaen. Vastuu syttymisestä on pelaajilla ja Sakari Salmelan johtamalla valmennuksella.
Vaikka urheilija on tilivelvollinen ensisijaisesti itselleen ja joukkueelleen ja vasta toissijaisesti muulle yhteisölle, oli perjantain ottelun aloitus pyrstön näyttö 3 400 ihmiselle. Vajaat 30 minuuttia tyydyttävää pelaamista ei RoKille tällaisissa otteluissa riitä.
Jokereille Rovaniemi oli taatusti perjantaina oikein mukava paikka pelata. Vieraanvaraisuus on hienoa, mutta pisteiden ottamisen pitäisi olla useita pykäliä vaikeampaa.
Onneksi joukkueet pelaavat taas heti lauantaina. Josko silloin olisi huumaa. RoKilla on paikka näyttää, että kotiyleisöllä on sille jotain merkitystä.
Aina ei voi voittaa, mutta Mestis-tasollakin tulee joka päivä edes yrittää kaikkensa.
Kirjoittaja on toimittaja.