Kolumni

Ko­lum­ni: Häm­mäs­tyt­tää kum­mas­tut­taa – ih­met­te­ly ja ihas­te­lu tuovat elä­määm­me iloa, onnea ja syvää mie­lek­kyyt­tä

Kolumni

Osallistuin jokin aika sitten Lappia-Koulutus Oy:n järjestämään työyhteisösovittelija koulutukseen. Hyvin pian kävi ilmi, että kouluttajamme oli mitä mainioin ihmettelijä, ja hän kertoi ihmettelyn olevan myös yksi sovittelijan monista työkaluista.

Tämän oivallettuani olen harjoitellut ihmettelyä eri tilanteissa, ja todellakin minun kohdallani kyse on harjoittelusta. Joskus käy niin, että en saa suutani auki, vaikka hiljaa mielessäni vilisee lukuisia kysymyksiä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi