Kol­man­nen polven rop­si­lai­nen – Lukas Ilola, 17, kulkee pap­pan­sa ja isänsä nap­pik­sen­jäl­jis­sä: "Kotona rop­si­lai­suus on läsnä"

Lukas llola (vas) on 17-vuotias pelaaja, joka on vasta päässyt tutustumaan miesten peleihin. Selkävamma hidasti talvikautta ennen tärkeää kesää.
Lukas llola (vas) on 17-vuotias pelaaja, joka on vasta päässyt tutustumaan miesten peleihin. Selkävamma hidasti talvikautta ennen tärkeää kesää.
Kuva: Anssi Jokiranta

Viime kesänä 5. elokuuta Rovaniemen Palloseuran Kakkosen ottelussa tapahtui pelaajavaihto muiden joukossa, joka oli kuitenkin vähän enemmän. Keskuskentän tekonurmelle asteli ensimmäistä kertaa poika, jonka sukunimi on ollut stadionilla tuttu näky jo vuosikymmeniä aiemmin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä