Kit­ti­län kun­nan­hal­li­tus on ero­tet­tu – Erot­ta­mi­sen taus­tal­la epä­luot­ta­mus

Suuria muutoksia kunnanjohdossa ei tapahtunut kunnanhallituksen erottamisen ja uudelleen valinnan jälkeen.

-
Kuva: Jussi Leinonen

Kittilän kunnanvaltuusto on päättänyt erottaa Kittilän kunnanhallituksen maanantaina äänin 19–6. Tilalle valittiin heti uusi kunnanhallitus tilapäisen valiokunnan esityksen perusteella.

Kittilän kunnan 14 kunnanvaltuutettua ja kaksi varavaltuutettua jättivät aloitteen kaikkien 11.11.2019 kunnanvaltuuston kokouksessa valittujen toimielinten ja puheenjohtajien erottamiseksi. Aloitteen perusteena oli epäluottamus.

Kunnanvaltuusto päätti kesäkuun alun kokouksessaan asettaa tilapäisen valiokunnan valmistelemaan Kittilän kunnan toimielinten erottamista koskevaa asiaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä