Kil­pa­kump­pa­nin huuto piis­ka­si Krista Tervon huip­pu­lu­ke­miin vii­mei­sel­lä mah­dol­li­sel­la het­kel­lä – Suomen mou­ka­ri­nai­set ottivat kol­mois­voi­ton yleis­ur­hei­lu­maa­ot­te­lus­sa

Tukholma
Krista Tervo johdatti Suomen moukarinaiset kolmoisvoittoon.
Krista Tervo johdatti Suomen moukarinaiset kolmoisvoittoon.
Kuva: Jussi Leinonen

Moukarinheiton Suomen ennätysnainen Krista Tervo pystyi vihdoin poistumaan hymy huulilla kilpailupaikalta. Hän nakkasi sunnuntaina lekan lukemiin 73,09 ja merkkautti Ruotsi–Suomi-yleisurheilumaaottelun kisaennätyksen.

Tervon kausi on ollut vaikea, mutta viime viikkoina heitot ovat sujuneet hänen mukaan hyvin. Tukholmassa heitto sujui kilpailussakin.

– Loppukesästä heitot ovat sujuneet, mutta ei ole osunut kohdalleen kilpailuissa. Nyt meni kaikki kohdalleen. Sain tehtyä suoritukset hyvin loppuun asti, Tervo jutteli.

Hänen kauden pisin ennen maaottelua oli kantanut 71,86. Yli metrin parannus kilpailutilanteessa koitti viimeisellä mahdollisella hetkellä.

– Kyllä tämä oli kauden päätöskilpailu, mutta pitää mennä harjoittelemaan ensi kautta varten. Odotan innolla treenejä, koska metrejä on tuloillaan. Mukavampi tähän on päättää kausi kuin 67 metrin heittoon.

Kosonen taikoi jälleen tutut lukemat

MM-kilpailuissa viidenneksi yltänyt Silja Kosonen mittautti pisimmällään lukemat 72,98, jotka jatkoivat mukavasti tasaisen suorittajan kauden sarjaa. Kosonen heitti kilpailun pisimpänsä kuudennella kierroksella ja johti kilpailua aiemmin kolmannen kierroksen heitolla 71,51.

Välissä iski Tervo, joka heitti voittotuloksen viidennellä kierroksella ja sai kannustusta Kososelta.

– Tsemppasimme toisiamme. Just ennen parasta heittoani Silja huusi jotain aika kovaa. Siitä sai fiilistä.

– Huusin ihan vain, että kamaan Krista, avasi Kosonen keskinäistä kilvoittelua ja hyvähenkisen joukkueen kannustusta.

Kolmanneksi yltänyt Suvi Koskinen heitti 70,56 toisella kierroksella, joten suomalaiset piiskasivat toisiaan parempiin tuloksiin. Yhteinen tavoite kolmoisvoitto täyttyi tyylikkäästi.

– Tärkeintä oli kolmoisvoitto. Ensimmäistä kertaa kolme suomalaisnaista heitti samassa kilpailussa yli 70 metriä, Koskinen sanoi.

Kosonen on urakoinut viime aikoina, mutta oli yllättävän virkeässä kunnossa.

– Neljäs kilpailu puoleentoista viikkoon, Kosonen summaili MM-karsinnan, -loppukilpailun, nuorten SM-kilpailut ja maaottelun.

– Hyvä kilpailu tähän kohti. En odottanut näin kovaa kilpailua.

Ruotsin tähti sammui talutuskuntoon

Suomen Aleksi Ojala ja Jerry Jokinen puhkuivat tyytyväisyyttä Ruotsi–Suomi-yleisurheilumaaottelun miesten 10 kilometrin ratakävelyn jälkeen.

– Perseuksen valta kaatui, Ojala hehkutti ja mainitsi Ruotsin viisinkertaisen arvokilpailumitalistin Perseus Karlströmin.

Karlström lähti vetämää letkaa Tukholman olympiastadionin sunnuntai-iltapäivässä ja repäisi muutaman kymmenen metrin kaulan Ojalaan.

– Lähdin kävelemään hopeaa. Tiesin, että hyvällä suorituksella voin haastaa Perseusta, Ojala avasi.

Jokinen ja Joni Hava takailivat Suomelle sijoja kolme ja neljä, mutta sitten tapahtui jotakin. Ensin Ojala ja sitten Jokinen ohittivat Karlströmin, joka selvisi maaliin kolmantena ja talutettiin pukusuojaan.

Ojala tyylitteli ennätyksensä 39.53,09.

– Kausi päättyi onnistumiseen. Siihen voi olla tyytyväinen. Me kävelijät saimme paljon pisteitä Suomelle. Kävelylle on iso asia, että olemme vihdoin osa maaottelua, Ojala painotti.

Toiseksi yltänyt Jokinenkin intoutui ennätykseensä 40.40,42.

– Näin Perseuksen olevan noin 100 metriä edellä. Pari kierrosta oli jäljellä, ja sain lisää vauhtia. Tästä jää kerrottavaa jälkipolville, Jokinen iloitsi Karlströmin kukistamista.

Ylikuumenemisesta toipuminen vei päiviä

Ojala tietää, miltä sammuminen tuntuu. Hän selvisi vaivoin maaliin Budapestin MM-kilpailujen 35 kilometrillä ja oli 25:s. Ylikuumenemisesta toipuminen vei päiviä.

– Olen sen jälkeen tehnyt pieniä lenkkejä. Eilen (lauantaina) homma alkoi tuntua taas kävelyltä, hän avasi maaotteluun valmistautumista.

Varusmiespalvelustaan lopetteleva Jokinen saavutti heinäkuussa Espoossa alle 23-vuotiaiden EM-pronssia 20 kilometrin kävelyssä.

– Päätavoite oli nuorten EM-kilpailuissa, mutta sitten pääsin yllätyksenä Budapestiinkin, MM-kilpailujen 20 kilometrillä 43:nneksi päätynyt nuorukainen jutteli.

– Tästä maaottelusta tuli loistava päätös kaudelle. Maanantaina Suomeen ja loppusotaan, Jokinen suunnitteli.

– Kaudesta saa todella paljon lisämotivaatiota tuleviin kausiin. Ensi vuonna aikuisten EM-kilpailut ovat pääkilpailut.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä