Pääkirjoitus: Hal­li­tuk­sen ja pal­kan­saa­ja­jär­jes­tö­jen yh­teen­ot­to näyttää väis­tä­mät­tö­mäl­tä

Kolumni: Ur­baa­ni­suo­ma­lais­ten li­han­syö­jien it­se­pe­tos etsii ver­tais­taan kaupan li­ha­tis­kil­lä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Kemp­pi­nen kar­siu­tui fi­naa­lis­ta vain 0,04 se­kun­nin erolla: "Jäi kesää aja­tel­len vähän ham­paan­ko­loon"

Lotta Kemppinen kiiti Belgradin MM-hallissa 60 metrin välierässään viidenneksi hyvällä ajalla 7,18. Finaalipaikkaan se ei aivan riittänyt. Aikavertailusta sinne vaadittiin 7,14, joten eroksi jäi neljä sekunnin sadasosaa.

– En mielestäni tehnyt virheitä, mutta taso vaan on niin kova. Oma perustaso pitäisi saada sellaiset viisi sadasosaa alas. Sitten pääsisi kiinni finaalipaikkoihin, Kemppinen totesi.

Kemppinen on tällä kaudella juossut parhaimmillaan 7,17 eli sadasosan päähän viime talvena juoksemastaan Suomen ennätyksestä 7,16. Belgradissa hän juoksı alkuerissä 7,19 ja välierissä 7,18.

– Finaalijuoksu oli jo sinnepäin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.