Lakot: Ju­na­lak­ko alkaa maa­nan­tai­na, kaikki VR:n vuorot pe­ru­taan

Kolumni: Nuoren ai­kui­sen elä­mäs­sä on paljon hyvää, mutta samalla paljon pii­lo­tet­tua huolta

Kuvagalleria: Kont­ti­sen ki­sois­sa nähtiin rä­väk­kää lasten pu­ku­lois­toa

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Kau­neus­leik­kauk­set eivät ole enää tabu – Luomien leik­kaus­ta ei salata, vaan myön­ne­tään ter­vey­del­li­set nä­kö­koh­dat

Kauneus ja terveys kiinnostaa. Suomalaisille tehdään yksityisklinikalla Torniossa eniten silmäluomileikkauksia sekä kosmeettisia leikkauksia. Asiakkaista pääosa on yli 50-vuotiaita. Kosmeettisten leikkauksien lisäksi tyrä-, sappi- ja suonikohjuleikkaukset ovat yleisiä. Asiakaskunnasta noin 60 prosenttia on suomalaisia, mutta ruotsalaisten määrä kasvaa tasaisesti.

– Amerikan suuntaan ei mennä, mutta plastiikkakirurgia ei ole enää vain harvojen valinta, näin kiteyttää SF-Clinikenin kirurgi Ulf Hyvönen.

Suomen ja Ruotsin markkinoilta nykyistäkin vahvempaa jalansijaa laajennuksellaan hakeva yrittäjä Jaana Saloniemi näkee, että kauneusleikkaukset ovat osa arkea.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.