Kanerva vah­vis­ti vaihdon Huuh­ka­jien EM-ryh­mään – nöy­ryy­te­tyk­si itsensä kokenut Juhani Ojala ei mah­tu­nut vie­lä­kään mukaan

Selkänsä loukannut Sauli Väisänen pois EM-joukkueesta, tilalle Nicholas Hämäläinen.

Markku Kanerva teki muutoksia Suomen EM-ryhmään. Juhani Ojala jäi edelleen ulos joukkueesta.
Markku Kanerva teki muutoksia Suomen EM-ryhmään. Juhani Ojala jäi edelleen ulos joukkueesta.
Kuva: Jukka Ritola

Miesten jalkapallomaajoukkueen EM-ryhmään tulee muutos, kun loukkaantuneen toppari Sauli Väisäsen korvaa laitapuolustaja Nicholas Hämäläinen. Asiasta uutisoi aiemmin tänään MTV, ja Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva vahvisti asian tiedotustilaisuudessa.

– Sauli Väisänen loukkasi selkäänsä ottelussa Ruotsia vastaan (lauantaina). Ajattelimme ensin kyseessä olevan lihasvamma ja olimme toiveikkaita sen suhteen, Sauli pystyi harjoittelemaan. Eilisissä harjoituksissa hän kuitenkin joutui jättämään homman kesken, ja tämän aamun kuvauksissa valitettavasti saimme ikäviä uutisia. Lannerangan kahden nikaman poikkihaarakkeessa kaksi murtumaa, vaatii 4–6 viikon toipumisen, ei vaadi operaatiota, Kanerva kertoi.

– Eli Sauli on joukkueesta pois. Todella ikävä juttu, kova paikka.

Kanerva kertoi, että pelaajavaihto pitää vielä hyväksyttää Euroopan jalkapalloliitossa Uefassa. Nimetystä joukkueesta saa pelaajaa vaihtaa vain lääkintäsyistä, ja vamman pitää olla "riittävän iso".

– Olemme lähettäneet Uefalle tiedot, ja he päättävät, onko tämä sellainen vamma että voimme ottaa korvaavan pelaajan tilalle. Meidän mielestä on, olen lähes varma että saamme luvan Uefalta, Kanerva selosti.

Ojalan kommentit eivät tiedossa

Topparin korvaaminen laitapakilla herätti kysymyksiä. Kanerva katsoi tiedotustilaisuudessa vieressään istunutta Jukka Raitalaa.

– Mietimme mitä mahdollisesti tarvitsemme. Jukka Raitala pystyy myös topparia pelaamaan, tavallaan topparimäärä (joukkueessa) ei putoa. Ja erinäiset muut syyt, joita en tässä nyt lähde paljastamaan, vaikuttivat myös päätökseen. Merkitystä oli myös sillä, että meillä oli nämä kaksi pelaajaa välittömästi käytettävissä, Kanerva sanoi viitaten siihen, että Hämäläinen ja Albin Granlund jäivät EM-pelaajavalintojen jälkeen vielä leiriryhmään mukaan.

EM-joukkueesta pudonneista pelaajista eniten kohautti toppari Juhani Ojala. Ojala kommentoi eilen MTV:lle, että piti itseään varmana kisajoukkueen pelaajana ja tunsi olonsa nöyryytetyksi päätöksen jälkeen.

Kanerva kertoi sanoneensa Ojalalle, kuten muillekin pudonneille, että "mitä vain voi tapahtua". Ojala oli kuitenkin Kanervan mukaan ilmoittanut, että "tämä on tässä". Ojalan MTV:lle antamia kommentteja Kanerva ei ollut havainnut.

– Tässä on ollut aika paljon hässäkkää, en ollut näitä kommentteja ehtinyt lukea. En tiedä tarkalleen, mitä hän sillä tarkoitti, Kanerva vastasi Ojalan "nöyryytetty olo" -toteamukseen.

Ojalan avautuminen ei siis ollut syynä kisapaikan karatessa häneltä jälkeen, vakuutti Kanerva.

– Ei mitään merkitystä (Väisänen tilalle valitsemiseen), koska vasta nyt kuulin (nämä) hänen kommenttinsa.

Ilmoita asiavirheestä