Kaakkois-Aasiassa on sattunut perjantaina valtava maanjäristys. Järistyksen voimakkuudeksi on arvioitu 7,7.
Yhdysvaltain geologian tutkimuskeskuksen USGS:n automatisoitu Pager-järjestelmä arvioi Kaakkois-Aasian maanjäristyksen tuhojen tulevan olemaan todennäköisesti valtavia.
Järjestelmä arvioi, että maanjäristyksessä kuolleiden määrä tulee 88 prosentin todennäköisyydellä olemaan yli tuhat ihmistä. Todennäköisin kuolonuhrien määrä on järjestelmän mukaan 10 000–100 000 kuolleen välillä.
Pager-järjestelmän tarkoituksena on antaa kuva järistyksen mahdollisesta laajuudesta pelastusviranomaisille, hallituksille, avustusjärjestöille ja medialle. Järjestelmä päivittää arviotaan uuden tiedon valossa.
Ulkoministeriön viestinnästä kerrotaan STT:lle, että Kaakkois-Aasian voimakkaan maanjäristyksen aiheuttamia suomalaisuhreja ei toistaiseksi ole tullut ministeriön tietoon. Thaimaassa on tällä hetkellä noin 1 100 matkustusilmoituksen tehnyttä suomalaismatkustajaa.
Maanjäristyksen keskipisteenä olleessa Thaimaan länsinaapurissa Myanmarissa on kymmenkunta ilmoituksen tehnyttä. Sama määrä on Myanmarin länsinaapurissa Bangladeshissa.
Ministeriö on ollut yhteydessä lähetystöihinsä Thaimaan Bangkokissa ja Myanmarin Yangonissa, eikä lähetystöjen toiminnassa ole UM:n viestinnän mukaan tapahtunut mitään dramaattista maanjäristyksen vuoksi.