Ju­ris­tien sel­vi­tys osoit­taa: moni asia meni pieleen Utsjoen ui­ma­hal­li­re­mon­tin hoi­dos­sa – näin kun­nan­joh­ta­ja ja kun­nan­hal­li­tuk­sen pu­heen­joh­ta­ja kom­men­toi­vat

Remontista on aiheutunut jo kunnan tilinpäätöksen viivästyminen, tietovuoto ja tutkintapyyntö. Itse uimahalli on nyt kunnossa.

Utsjoen kunnanjohtaja Päivi Kontio ja kunnanhallituksen puheenjohtaja Vuokko Tieva-Niittyvuopio pitävät hyvänä asiana, että remonttihankkeesta tehtiin selvitys.
Utsjoen kunnanjohtaja Päivi Kontio ja kunnanhallituksen puheenjohtaja Vuokko Tieva-Niittyvuopio pitävät hyvänä asiana, että remonttihankkeesta tehtiin selvitys.
Kuva: Jyri Salonen, Iiro Kerkelä

Utsjoen uimahallin remontissa tapahtui useita menettelyvirheitä. Tämä käy ilmi Utsjoen kunnan teettämästä oikeudellisesta selvityksestä.

Selvityksen teki Valo Partners Asianajotoimisto. Selvitys tilattiin keväällä valtuutettu ja kunnanhallituksen varapuheenjohtaja Mateusz Moilasen (kd.)

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä